Đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić uputio je u nedjelju, 27. veljače svim vjernicima i ljudima dobre volje; župama i ustanovama posvećenoga života te svim vjerničkim društvima na području Đakovačko-osječke nadbiskupije okružnicu o Nadbiskupijskom danu posta, molitve i solidarnosti s ukrajinskim narodom.
"Naš je hrvatski narod prije 30 godina morao proći iskustvo agresije i obrambenog rata te zato dobro razumije patnje i teškoće kroz koje sada prolazi ukrajinski narod izložen agresiji i pravednom obrambenom ratu. Zajedno sa svim Ukrajincima osjećamo veliku bol, tjeskobu i zabrinutost te im i mi u ovim teškim danima, kao Đakovačko-osječka nadbiskupija, očitujemo svoju blizinu, molitvenu podršku, solidarnost i spremnost na pomoć.
Đakovačko-osječka nadbiskupija svesrdno prihvaća poziv pape Franje koji je čitavu Crkvu pozvao da ovogodišnja Pepelnica, 2. ožujka 2022. bude dan posta, molitve i solidarnosti s Ukrajinom i ukrajinskim narodom. Pozivam vas stoga draga braćo i sestre diljem Đakovačko- osječke nadbiskupije, vas draga braćo svećenici, redovnici i sestre redovnice da:

1. na Čistu srijedu, 2. ožujka 2022. u svim župama Đakovačko-osječke nadbiskupije,
osobno i zajednički, na svim molitvenim okupljanjima i euharistijskim slavljima u župnim,
filijalnim i samostanskim crkvama, molimo za prestanak nasilja i rata na području Ukrajine;

2. da se toga dana postom solidariziramo sa svim žrtvama agresije na Ukrajinu te da se askezom i pokorom
odreknemo svega što nije nužno i neophodno za život te svega što zarobljava u samodostatnost i sebičnost;

3. da na euharistijskim slavljima toga dana prikupimo milostinju i druge novčane darove koji ćemo preko Caritasa
dostaviti žrtvama rata te prognanicima i izbjeglicama iz Ukrajine. Prikupljena sredstva za ovu akciju odmah uplatite
na račun Ekonomata Đakovačko-osječke nadbiskupije (IBAN: HR9624850031100203891; model: HR00; poziv na broj: 29226-2022)
ili u Ekonomat u Đakovu;

4. da otvorimo vrata praznih kuća i stanova na području Đakovačko-osječke nadbiskupije
prognanicima i izbjeglicama iz Ukrajine; da za njihov smještaj pripravimo prikladne prostore i
u crkvenom vlasništvu; da se smještajne mogućnosti prijavimo karitativnoj skupini svoje župe
te da u suradnji s Caritasom Đakovačko-osječke nadbiskupije i mjerodavnim građanskim službama
na regionalnoj i lokalnoj razini osiguramo smještaj, prehranu te socijalnu i zdravstvenu skrb
onima koji to zatraže i kojima će takva pomoć biti potrebna.
Unaprijed Vam svima zahvaljujem za razumijevanje, solidarnost, susretljivost i suradnju u ovom dobrotvornom nastojanju.
Gospodin blagoslovio svako naše dobročinstvo i žrtvu.“
đakovačko osječki nadbiskup i metropolit
✠ Đuro Hranić